Προγράμματα- Εκπ. Επισκέψεις

Οι μαθητές του Γυμνασίου μας που έχουν επιλέξει το μάθημα των Γαλλικών είχαν τη δυνατότητα κατά τη διάρκεια της φετινής σχολικής χρονιάς να επισκεφτούν το Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης και να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά δημιουργικά εργαστήρια. Τα εργαστήρια αυτά είναι ειδικά σχεδιασμένα και προσαρμοσμένα στην ηλικία και το επίπεδο γλωσσομάθειας των μαθητών της κάθε τάξης.

Έτσι, οι μαθητές της Α' Γυμνασίου συμμετείχαν στο εργαστήριο "Κατασκευή Χριστουγεννιάτικης κάρτας", οι μαθητές της Β' Γυμνασίου ανακάλυψαν υφές και μυρωδιές με το εργαστήριο "Στο δρόμο των γεύσεων" και οι μαθητές της Γ' Γυμνασίου εμπνεύστηκαν από τις "Μουσικές του κόσμου" για να δημιουργήσουν το δικό τους βίντεο-κλιπ στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος "Enavantlamusique".

Οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με φυσικούς ομιλητές της γαλλικής γλώσσας και χρησιμοποίησαν τα γαλλικά στη διάρκεια των εργαστηρίων για προφορική και γραπτή επικοινωνία, έκφραση και δημιουργία! Τους μαθητές συνόδευσαν στο Γαλλικό Ινστιτούτο η υπεύθυνη καθηγήτρια γαλλικών κα Κωστενιάν Νάντια και ο καθηγητής γερμανικών κ. Παπαδάκης Χρήστος.

εργαστ1

εργαστ4