Αξιολόγηση Προγράμματος Αγωγής Υγείας

Κατά το σχολικό έτος 2012-2013 στο σχολείο μας υλοποιήθηκε πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με θέμα <Η σημασία του πρωϊνού γεύματος στον έφηβο μαθητή>.Συμμετείχαν 10 μαθητές της Β Τάξης του σχολείου μας (4 αγόρια και 6 κορίτσια). Οι μαθητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα εργάσθηκαν ομαδικά. Οι συναντήσεις της ομάδας γινόταν καθε Δευτέρα μετά το επτάωρο 14:10 -15:30. Το θέμα επιλέχθηκε απο τους μαθητές με συντριπτική πλειοψηφία λόγω της σπουδαιότητας του πρωινού ως γεύματος στα πλαίσια μιας ισορροπημένης διατροφής.

ΣΚΟΠΟΣ του προγράμματος: Είναι η αύξηση των γνώσεων των μαθητών σχετικά με τη σχέση της διατροφής με την υγεία, και η ανάπτυξη δεξιοτήτων και κριτικής σκέψης ώστε να μάθουν να τρέφονται σωστά.

ΣΤΟΧΟΙ:

• Να κατανοήσουν οι μαθητές την θρεπτική αξία των τροφών και τις επιδράσεις τους στην υγεία.
  • Να κατανοήσουν τη σημασία του πρωινού γεύματος στη σχολική τους απόδοση.
  • Να αναπτύξουν δεξιότητες ώστε να επεξεργάζονται και να αξιολογούν τις πληροφορίες.
  • Να αναπτύξουν κριτική σκέψη και να μην επηρεάζονται απο διαφημίσεις.

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ:

• Γνωριμία της ομάδας (συμβόλαιο, βιωματικές ασκήσεις, παιχνίδι ρόλων, προσδοκίες απο το πρόγραμμα).
  • Χωρισμός σε υποομάδες και ανάληψη δραστηριοτήτων.
  • Συλλογή πληροφοριών απο το διαδίκτυο και τις βιβλιοθήκες, καθώς επίσης και απο το μάθημα της Οικιακής Οικονομίας.
  • Συνεργασία με τον ΕΦΕΤ και χρήση ενημερωτικού υλικού για τα σχολικά κυλικεία.
  • Χρήση ερωτηματολογίου στους μαθητές του σχολείου.
  • Επεξεργασία αποτελεσμάτων απο τους μαθητές.
  • Συμπεράσματα, προτάσεις.
  • Επίσκεψη στη γαλακτοβιομηχανία Ροδόπη, στα πλαίσια της εκπαιδευτικής μας εκδρομής στην Ξάνθη, και ενημέρωση απο ειδικούς για τη σημασία του γάλακτος στη διατροφή μας.
  • Δημιουργία αφισσών με θέμα το πρωινό.
  • Παιχνίδι ρόλων και δημιουργία απο τους μαθητές μικρών θεατρικών δρώμενων με θέματα: ?Αφελής καταναλωτής? και ?σχολικό κυλικείο? που παίχθηκαν στην τελική εκδήλωση.

Η τελική παρουσίαση του προγράμματος στη σχολική κοινότητα σημείωσε εξαιρετική επιτυχία ,καθώς μαθητές και γονείς ενθουσιάστηκαν.

Η συμβολή της Διευθύντριας κ. Στέλλας Κυριακάκη ήταν καθοριστική σε όλα τα στάδια του προγράμματος.

Τόσο οι υπεύθυνοι καθηγητές όσο και οι εμπλεκόμενοι μαθητές κατέβαλαν σημαντικές προσπάθειες για την υλοποίηση του παραπάνω προγράμματος και έθεσαν τις βάσεις για μελλοντικές καινοτόμες δράσεις που προάγουν την σωματική και ψυχική υγεία των μαθητών.

Οι υπεύθυνοι καθηγητές

Δήμητρα Ψαλτούλη