Εκπαιδευτική Επίσκεψη

Την Τετάρτη 18/02/2015 τα τμήματα της Α΄ Γυμνασίου του σχολείου μας επισκέφτηκαν τους χώρους του Αγροκτήματος της Γεωπονικής Σχολής του Α.Π.Θ, προκειμένου να παρακολουθήσουν το επιμορφωτικό πρόγραμμα ?Το παιδί στον κόσμο των τροφίμων?. Το πρόγραμμα διάρκειας τριών ωρών, πραγματοποιείται από τον Τομέα Επιστήμης και Τεχνολογίας Τροφίμων της Γεωπονικής Σχολής του ΑΠΘ και στόχος του είναι η εκπαίδευση παιδιών και εφήβων σε θέματα που αφορούν τα τρόφιμα και τη θέση τους στη διατροφή, με απώτερο σκοπό την απόλαυση της σωματικής, πνευματικής και ψυχικής υγείας, όχι μόνο στην παιδική ηλικία, αλλά και στην ενήλικη ζωή. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές περιηγήθηκαν στους χώρους του Αγροκτήματος, όπου εκτρέφονται διάφορα ήμερα ζώα και τράβηξαν φωτογραφίες για την εκπόνηση μελλοντικών εργασιών τους.

Το πρόγραμμα αυτό περιλάμβανε τέσσερις θεματικές ενότητες: 1) Επαφή με την παραγωγική διαδικασία ενός προϊόντος (γιαούρτι), 2) Ευαισθητοποίηση σε θέματα ασφάλειας τροφίμων, 3) Εξοικείωση με τη σήμανση των τροφίμων, 4) Βασικές αρχές της ισορροπημένης διατροφής.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της διδασκαλίας του μαθήματος της Οικιακής Οικονομίας και των Αγγλικών και υπεύθυνους καθηγητές την κ.Δήμητρα Ψαλτούλη ΠΕ15, την κ.Άννα Κασκάλη ΠΕ06 και τον κ.Χρήστο Κορώνα ΠΕ11.

apple