Παρατηρητήριο Σχολικής Βίας

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ

Την Παρασκευή 6 Μαρτίου 2015, Πανελλήνια Ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού, η κυρία Μαρία Αναγνώστου ΠΕ03, ως σύνδεσμος του 15ου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης με το Παρατηρητήριο για την Πρόληψη της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, διέθεσε 1 διδακτική ώρα στα τμήματα της Β΄ και 3 διδακτικές ώρες στα τμήματα της Α΄ Γυμνασίου με σκοπό:

α) Την αναλυτική ενημέρωση των μαθητών για το ρόλο και τους στόχους του Παρατηρητηρίου για την Πρόληψη της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. http://kmaked.pde.sch.gr/site/

β) Την παρουσίαση στους μαθητές ολιγόλεπτων VIDEOS, τα οποία παρουσιάζουν τις σκέψεις, τα συναισθήματα, τις αντιδράσεις και την οπτική με την οποία αντιλαμβάνονται και βιώνουν την έννοια της ενδοσχολικής βίας το θύμα, ο θύτης και ο παρατηρητής μιας βίαιης συμπεριφοράς. Το υλικό αυτό αντλήθηκε από την ιστοσελίδα του Χαμόγελου του Παιδιού, φορέας που ανήκει στο δίκτυο για το Παρατηρητήριο για τη σχολική βία του Υπουργείου Παιδείας. http://www.hamogelo.gr/

γ) Την παρουσίαση (ppt) σχετικής με το θέμα στο διαδραστικό πίνακα του σχολείου.

δ) Ακολούθησε ελεύθερη συζήτηση με τους μαθητές, κατά την οποία εξέφρασαν τις απορίες, τις ενστάσεις, τις σκέψεις, τις αγωνίες, τα συναισθήματά τους, προσπαθώντας να προσεγγίσουν και να κατανοήσουν το πώς και το γιατί μιας τέτοιας συμπεριφοράς, ώστε να οδηγηθούν σε στάσεις και προτάσεις πρόληψης και αντιμετώπισης του φαινομένου αυτού, καταδικάζοντας και καταγγέλλοντας τη βία όπου και όπως κι αν αυτή συμβαίνει.

στ) Επίσης στα πλαίσια της εφαρμογής του προγράμματος «Κοινωνικό Σχολείο» και του Παρατηρητηρίου για την Πρόληψη της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, οι μαθητές της Α΄ Γυμνασίου ενημερώθηκαν για επικείμενο σεμινάριο με την ψυχολόγο των κέντρων Πρόληψης των Εξαρτήσεων & Παραγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας «Σείριος», κ. Δαμιανίδου Δέσποινα, με θέμα «Επικοινωνώ χωρίς Βία» (20/3,27/3,24/4, 28/4,05/5 και 12/5 του 2015, 2 δίωρα ανά τμήμα).

ζ) Την Τετάρτη 5 και Πέμπτη 6 Μαρτίου 2015, η κυρία Άννα Κασκάλη ΠΕ06, ως σύνδεσμος του σχολείου με το Παρατηρητήριο για την Πρόληψη της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, διέθεσε τις ώρες του μαθήματος των Αγγλικών στα τμήματα της Γ΄ Γυμνασίου και ασχολήθηκε επισταμένα με το θέμα. Συγκεκριμένα:

Eκπόνησε και εφάρμοσε σχέδιο μαθήματος, στα Αγγλικά, με Αγγλικό κείμενo και comics, που σχετίζονται άμεσα με το θέμα της ενδοσχολικής βίας και γενικότερα της βίας (ακολουθεί ένα ενδεικτικό απόσπασμα):

Bullying includes:

• People calling you names
  • Making things up to get you into trouble
  • Hitting, pinching, biting, pushing and shoving
  • Taking things away from you
  • Damaging your belongings
  • Stealing your money
  • Taking your friends away from you
  • Posting insulting messages on the internet or by IM (cyberbullying)
  • Spreading rumours
  • Threats and intimidation
  • Making silent or abusive phone calls
  • Sending you offensive phone texts
  • Bullies can also frighten you so that you don't want to go to school, so that you pretend to be ill to avoid them

Τέλος ακολούθησε σχετική συζήτηση και ζητήθηκε από τους μαθητές να δημιουργήσουν σκίτσα και comicς, σχετικά με μορφές λεκτικής και   σωματικής επιθετικής συμπεριφοράς, τις οποίες ένας μαθητής μπορεί να βιώσει στο χώρο   του σχολείου.

Η Διευθύντρια                                      Οι Υπεύθυνες Εκπαιδευτικοί (ΟΔΠ)

Στέλλα Κυριακάκη   ΠΕ 02                           Αναγνώστου Μαρία ΠΕ03

Κασκάλη Άννα ΠΕ06