Παρατηρητήριο Σχολικής Βίας

Η Ομάδα Δράσης του Παρατηρητηρίου για την πρόληψη κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού του 15ου Γυμνασίου (Άννα Κασκάλη ΠΕ06, Μαρία Αναγνώστου ΠΕ03), σε συνεργασία με το ΠΣΔ προχώρησε στη δράση με τίτλο «Καλέστε έναν Ειδικό για το Ασφαλές Διαδίκτυο» http://internet-safety.sch.gr/call-an-expert, η οποία προσφέρει στα σχολεία τη δυνατότητα να προσκαλούν έναν εκπαιδευτή καταρτισμένο σε θέματα ασφαλούς διαδικτύου, προκειμένου να υλοποιηθεί μία δια ζώσης ενημέρωση και εκπαίδευση στη σχολική κοινότητα.

Ο κ. Ιωάννης Ασσιόγλου, καθηγητής ΕΠΑΛ και γονέας μαθητών του σχολείου μας, είναι καταρτισμένος σε θέματα ασφαλείας διαδικτύου, ανήκει στο σώμα των ειδικών εκπαιδευμένων και πιστοποιημένων εκπαιδευτικών για το σκοπό αυτό (Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.) και ανέλαβε να υλοποιήσει την παραπάνω ενημέρωση στο σχολείο μας.

Η δράση αυτή προβλέπεται να πραγματοποιηθεί σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα.

Τάξη

Ημερομηνία και ώρες υλοποίησης