esos.gr - Καθημερινή Ηλεκτρονική Εφημερίδα για την Παιδεία

Καθημερινή Ηλεκτρονική Εφημερίδα για την Παιδεία
  1. Ελληνική Pisa: Τα 660 Δημοτικά και Γυμνάσια στα οποία θα διεξαχθούν οι εξετάσεις

Δημοσιεύθηκαν σήμερα στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης οι πίνακες με τα 660 Δημοτικά και Γυμνάσια στα οποία θα διεξαχθούν οι εξετάσεις  της Ελληνικής Pisa για τους μαθητές/τριες της ΣΤ ́ τάξης των Δημοτικών σχολείων και της Γ ́ τάξης των Γυμνασίων.

2. Με τον Πάπα Φραγκίσκο συναντήθηκε στο Βατικανό ο Κυριάκος Πιερρακάκης

Με τον Πάπα Φραγκίσκο, συναντήθηκε σήμερα  στο Βατικανό, ο υπουργός Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού Κυριάκος Πιερρακάκης.

"Έγινα δεκτός σε εγκάρδιο κλίμα από τον Πάπα Φραγκίσκο", δήλωσε ο Κυριάκος Πιερρακάκης.

Τον   υπουργό Παδείας  συνοδεύουν  στην  Αγία  Έδρα ο Γενικός Γραμματέας Θρησκευμάτων  Γιώργος Καλαντζής και ο Αρχιεπίσκοπος  Καθολικών Αθηνών, Θεοδώρος Κοντίδης.

3. Τα εδέσματα για τα 1.390 μέλη των Κεντρικών Επιτροπών των Πανελληνίων Εξετάσεων 2024

Στην εταιρεία «Ε. & Κ. Στεργίου & Σια Ο.Ε.», ανέθεσε το υπουργείο Παιδείας την   προμήθεια  ειδών τροφοδοσίας για τις ανάγκες των μελών των επιτροπών που θα λειτουργήσουν κατά τη διάρκεια της διενέργειας των Πανελλαδικών Εξετάσεων έτους 2024 [συνολικά χιλίων τριακοσίων ενενήντα (1.390) ατόμων] εντός δύο (2) χρονικών περιόδων, σε άμεση συνάρτηση με το πρόγραμμα διεξαγωγής των εξετάσεων, στο κτίριο του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. στο Μαρούσι, με προϋπολογισμό  27.000,00€), συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α. 13% και 24%.

4. Στο Βατικανό σήμερα ο υπουργός Παιδείας

Στη   Ιταλία μεταβαίνει σήμερα,Τετάρτη ,ο υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων Κυριάκος Πιερρακάκης   προκειμένου να πραγματοποιήσει επίσημες συναντήσεις με εκπροσώπους της Καθολικής Εκκλησίας στο Βατικανό.

Τον Κυριάκο Πιερρακάκη θα συνοδεύσουν  στην  Αγία  Έδρα ο Γενικός Γραμματέας Θρησκευμάτων  Γιώργος Καλαντζής και ο Αρχιεπίσκοπος  Καθολικών Αθηνών, Θεοδώρος Κοντίδης.

5. Μεταπτυχιακό: Εκπαίδευση για την Αειφορία και το Περιβάλλον

Το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών με τίτλο Εκπαίδευση για την Αειφορία και το Περιβάλλον (Δ.Π.Μ.Σ_Ε.Α.Π.)ιδρύθηκε στο πλαίσιο της σνεργασίας μεταξύ δύο (2) Τμημάτων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας: α) το Τμήμα Γεωπονίας Ιχθυολογίας και Υδάτινου Περιβάλλοντος (Τ.Γ.Ι.Υ.Π.) της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών και β) του Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής (Π.Τ.Ε.Α.) της Σχολής Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών.