Προγράμματα- Εκπ. Επισκέψεις

Δημιουργία βίντεο-κλιπ γαλλικού τραγουδιού

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Γαλλικών και σε συνεργασία με το Γαλλικό Ινστιτούτο, οι μαθητές της Γ' Γυμνασίου κλήθηκαν να δημιουργήσουν ένα πρωτότυπο βίντεο-κλιπ που να πλαισιώνει ένα γαλλικό ή γαλλόφωνο τραγούδι.

Οι μαθητές επέλεξαν το γαλλικό τραγούδι της Zaz, "Onira". Δημιούργησαν το δικό τους πρωτότυπο σενάριο, εφάρμοσαν στην πράξη τις σκηνοθετικές τους ιδέες, πραγματοποίησαν τα γυρίσματα του κλιπ σε χώρους του σχολείου, καθώς και σε εξωτερικούς χώρους και έκαναν το τελικό μοντάζ.

Το αποτέλεσμα της δουλειάς τους παρουσιάστηκε σε εκδήλωση του Γαλλικού Ινστιτούτου, όπου παρευρέθηκαν οι μαθητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα με τη συνοδεία της καθηγήτριας των γαλλικών κ. Κωστενιάν Νάντιας και δέχτηκαν ιδιαίτερα θετικές κριτικές για τη δουλειά τους.

πατήστε εδώ για το video