Η ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ....ΕΝΑ ΑΝΟΙΚΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

Εκ μέρους του Συλλόγου των Καθηγητών και της Μαθητικής Κοινότητας του 15ου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης, σας καλωσορίζω στη δική μας ξεχωριστή γωνιά διαδραστικής επικοινωνίας του παγκόσμιου ιστού. Χαιρετίζω την προσπάθεια του συναδέλφου κ. Χρίστου Φιλίππου, δημιουργού  της ιστοσελίδας, ο οποίος ανέλαβε αυτή την επίμοχθη πολυμεσική εφαρμογή. Ευχαριστώ ακόμη όλους τους συναδέλφους που θα συμβάλλουν με τις εξαιρετικές πρωτοβουλίες τους στον διαρκή εμπλουτισμό αυτής της δράσης του σχολείου μας.

Σας προσκαλούμε να γνωρίσετε τη διαχρονική πορεία του σχολείου μας, το γοητευτικό παρελθόν του, το σύγχρονο πρόσωπο του. Στην 76εξάχρονη πορεία του, από το 1936 μέχρι σήμερα, με το πέρασμά τους, άφησαν τη σφραγίδα τους χιλιάδες μαθήτριες και μαθητές, καθηγητές/τριες, Διευθυντές και Διευθύντριες, παιδονόμοι, επιστάτες και φύλακες, προσωπικό καθαριότητας, σύλλογοι γονέων και κηδεμόνων, συνθέτοντας έτσι το τεράστιο ψηφιδωτό με το όνομα « Γ΄ Γυμνάσιο Θηλέων - 15ο Γυμνάσιο /Λύκειο».

Στόχος μας οι μαθητές και οι μαθήτριές μας να ξεδιπλώσουν τις δυνατότητες τουςκαι ναδιαπαιδαγωγηθούνμέσα σε ένα  σχολείο ανθρώπινο, ελεύθερο και δημοκρατικό, ελκυστικό και δημιουργικό.

Ορίζοντάς μας ο σωστός δάσκαλος για να έχουμε αύριο διορατικούς ηγέτες, δίκαιους δικαστές, λειτουργούς γιατρούς, χαρισματικούς δασκάλους, ευσυνείδητους επαγγελματίες...

Όραμά μας οι απόφοιτοί μας, συνεχίζοντας τη βαριά παράδοση του σχολείου, να γίνουν από τους βασικούς μοχλούς που θα κινήσουν τα νήματα μιας νέας κοινωνίας με πρωταγωνιστή τον Πολιτισμό!

Γι αυτό θα συμπορευθούμε με την πολιτεία, την κοινωνία και τους γονείς για να δημιουργήσουμε εμπνευσμένους πολίτες.

Σκοπός της ιστοσελίδας είναι η ανάδειξη της ιστορίας και των δραστηριοτήτων του σχολείου και η ενημέρωση μαθητών εκπαιδευτικών και γονέων.

Πολίτου Μαρία

Αγγλικής